Kam umístit infrazářič

Infrazářič může být vhodnou volbou pro nárazové vytápění v mnoha prostorech, ať už vnitřních či venkovních. Je však důležité, aby byl instalován a umístěn správně. Nevhodná instalace, nebo umístění infrazářiče do nevhodného prostoru, by mohlo znamenat výrazné snížení jeho účinnosti. Tento článek vám napoví, kam a jak je možné infrazářič umístit, aby bylo vytápění co nejefektivnější.

Každý prostor klade na infrazářič jiné nároky, které by měl splňovat. Pokud chcete dosáhnout takového účinku, který od infrazářiče očekáváte, je nutné jej prostoru přizpůsobit. Tedy vybrat infrazářič podle vlastností a parametrů prostoru, ve kterém se bude nacházet. S tím vám pomůže článek - Jak vybrat infrazářič.

Pokud si však nejste zcela jistí, zda je infrazářič vhodnou volbou pro ohřev vámi zvoleného prostoru, je tento článek přesně pro vás. Dozvíte se, kde všude je možné infrazářiče pro ohřev využít a kam je umístit, abyste dosáhli nejlepšího účinku.

Obsah článku:

Infrazářiče do interiéru
Venkovní infrazářiče
Průmyslové infrazářiče

Infrazářiče můžete využít jako přídavný ohřev prakticky všude, kde potřebujete rychlý přísun tepla. Infrazářič začíná sálat teplo během několika okamžiků na rozdíl od běžných konvekčních způsobů vytápění. Díky tomu, že existují infrazářiče s ochranou IPX1 a vyšší, je možné je využít nejen ve vnitřních prostorech, ale i venku.

Co se týče konkrétního umístění a pozice infrazářiče, je vhodné k infrazářiči přistupovat jako ke zdroji světla. Tam kam dopadá světlo, tam všude bude teplo sálat. Jestliže se bude plocha sálání překrývat, o to více tepla v této oblasti bude. Pokud naopak mezi plochami sálání vznikne mezera, zůstane toto „hluché místo” studené.

Je důležité nezapomenout na to, že infrazářiče neohřívají primárně vzduch, ale předměty v jejich okolí. Vzduch se ohřívá až od těchto předmětů, proto mohou vznikat tato „hluchá místa”, kde bude pocitově teplota nižší. Je tedy nutné, abyste infrazářič umístili na vhodné místo a nainstalovali jej správně tak, aby v prostoru žádné takové místo nevznikalo nebo vznikalo tam, kde není třeba oblast vyhřívat. Typicky jsou to například rohy místnosti. Montáž infrazářičů se nejčastěji řeší čtyřmi druhy instalace. Více o instalaci infrazářičů se můžete dočíst v našem článku - Instalace infrazářičů.

rohova_instalace
Rohová instalace
stenova_instalace
Stěnová instalace
stridava_stenova_instalace
Střídavá stěnová ins.
stropni_instalace
Stropní instalace

 

Správné umístění a instalace maximalizuje efektivitu vytápění. Je však nutné říct, že neexistují žádné univerzální parametry, kterými byste se při umístění a instalaci infrazářičů měli řídit. Každý infrazářič má specifické vlastnosti, proto se parametry vzdáleností například od osob mohou značně lišit.

Doporučená výška instalace, vzdálenost a další podrobnosti jsou vždy součástí manuálu, který je k infrazářiči přibalený. V našem internetovém obchodu naleznete tato doporučení v popisku každého zářiče. Parametry v tabulkách níže vnímejte jako průměrné obecné hodnoty, nikoliv jako doporučení.

Infrazářič umístění

Quartzové a halogenové infrazářiče

Příkon [kW] A minimálně [m] A maximálně [m] B minimálně [m] C minimálně [m]
0,75 1,9 3,9 0,3 1
1 - 1,50 2,1 4,5 0,3 1,5
1,5 - 2 2,1 5 0,4 1,5
2 - 3 2,5 7 0,4 1,5
3 - 4 3 8 0,5 1,5
4 - 5 3,5 10 0,5 1,5
6 4,5 10 0,5 1,5
7,5 - 10 5 11 1 1,5
12 - 18 6 15 1 2

Keramické a hliníkové infrazářiče

Příkon [kW] A minimálně [m] A maximálně [m] B minimálně [m] C minimálně [m]
1 - 1,5 1,8 2,2 3 1,5
1,5 - 2 1,8 2,5 3 1,5
3 - 4 2,5 3 4 1,5
4 - 5 3 4 5 1,5
5 - 6 3,2 4,5 6 1,5

Infrazářiče do interiérů

Ve vnitřních prostorech se dají infrazářiče využít v obývacím pokoji, ložnici, chodbě, koupelně, předsíni, zimní zahradě, balkonu i v ostatních částech obydlí. Často se využívají i pro ohřev kostelů, hotelů, restaurací, krytých zahrádek, historických budov, altánů, zahradních domků, statků, chat, párty stanů, pódií, kanceláří, stánků i stodol. Kromě toho se dají využít i v průmyslových a prašných prostorech jako jsou dílny, garáže, sklady, průmyslové haly, servisy, stavby či opravárny.

Už při samotném výběru byste měli zvolit správný počet infrazářičů podle velikosti prostoru, který chcete vyhřívat. Infrazářiče, které se umisťují do interiérů mají zpravidla malou či střední intenzitu sálání tepla a malou nebo střední plochu sálání. Je důležité s tímto počítat a umístit infrazářič do takové výšky a vzdálenosti, aby bylo teplo z něj příjemné. I nízká intenzita sálání tepla totiž může v malé vzdálenosti od pokožky působit velmi nepříjemně.

Ideální umístění se liší i podle velikosti prostoru, počtem a výkonem infrazářičů. Čím nižší je výkon, tím blíže můžete infrazářič umístit. Infrazářiče do domu se umisťují zpravidla na strop nebo na stěnu.

Infrazářič na stěnu

Umístění infrazářiče na stěnu patří mezi nejčastější metody instalace. Jedná se o velmi jednoduchý způsob instalace pomocí držáku, který je součástí balení. Všechny infrazářiče, které v našem obchodu naleznete, mají držák, který umožňuje náklon o 45-90°. Díky tomu můžete infrazářič namířit přesně tam, kam potřebujete teplo směřovat a případně sklon v průběhu času i měnit dle potřeby.

Infrazárič na stěnu

Infrazářič na strop

Infrazářič na stěnu nemusí být ve všech případech vyhovující, proto se nabízí možnost využít infrazářič na strop. V balení těchto infrazářičů naleznete speciální celokovový držák pro stropní instalaci. Konstrukce těchto držáků je masivní a umožňuje rychlé a jednoduché upevnění. Stejně jako u infrazářiče na stěnu i stropní infrazářič umožňuje náklon a některé držáky i otáčení.

Jestliže jste si už pořídili infrazářič na stěnu a nyní přemýšlíte o stropní instalaci, nebo vám prostor stěnovou instalaci neumožní, není nic jednoduššího než využít našeho doplňkového sortimentu. Právě tam totiž naleznete stropní držák, který instalaci infrazářiče na strop umožní.

Infrazářič na strop se obecně nedoporučuje umisťovat rovnoběžně, jelikož v tomto případě ohřívá pouze horní část těla. Pro spoustu uživatelů to může být nepohodlné a nepříjemné.

Infrazářič do koupelny

Jak už jsme zmínili o několik odstavců výše, spousta infrazářičů je voděodolných, takže je bez problémů můžete využít i tam, kde je vlhkost nebo kde hrozí stříkající voda. Nemusíte se bát, že by je voda vyřadila z provozu. Díky tomu jsou infrazářiče vhodné třeba do koupelny, ale pohodlně mohou vyhřívat i prostor v okolí bazénů, vířivek nebo sprch.

Koupelnové infrazářiče existují v různých variantách. Vybírat můžete z těchto typů:

  • Nástěnný infrazářič do koupelny
  • Stropní infrazářič do koupelny
  • Stojanový infrazářič do koupelny

V koupelnách, u bazénů, vířivek a podobných prostorech se infrazářiče umisťují nejčastěji tak, aby směřovaly zejména na relaxační zóny a tam, kde se osoby nejčastěji zdržují. Infrazářiče ohřívají nejen tyto osoby, ale i povrchy jako podlahu, lehátka nebo ručníky. Čím lépe infrazářič nasměrujete, tím více si teplo z něj budete moct vychutnat.

Je nutné pamatovat na to, že infrazářič do koupelny by měl mít dostatečnou ochranu krytí IPXX. Infrazářiče do koupelny se umisťují do čtyř různých zón a každá z nich vyžaduje jiný stupeň ochrany zářiče. Logicky, čím větší je šance, že by se na infrazářič dostala voda, tím vyšší stupeň krytí potřebuje.

Zóny koupelna

Zóna Umístění infrazářiče Minimální krytí infrazářiče
Zóna 0 Ve vaně, sprše, vířivce, bazénu apod. Běžné infrazářiče tento stupeň ochrany neposkytují.
Zóna 1 Na zdi nad vanou, sprchou, bazénem, vířivkou apod. do výšky 225 cm od podlahy nebo sprchy. IPX5
Zóna 2 Zhruba 60 cm od vany, sprchy, bazénu, vířivky apod. z kterékoliv strany s výjimkou 75 cm nad zónou 1 a 225 cm od podlahy. IP44
Zóna 3 Mimo všechny ostatní zóny. IP20

Venkovní infrazářiče

Venkovní infrazářiče jsou obzvlášť oblíbené, jelikož teplo, které vydávají, se nevytrácí. Konvekčním vytápěním je zkrátka nemožné otevřený prostor vyhřát na příjemnou a stálou teplotu, protože se teplo vytrácí velmi rychle.

Díky venkovnímu infrazářiči je to však hračka, a proto umožní uspíšit nebo prodloužit venkovní posedávání na terasách, pod pergolou, restauračních zahrádkách nebo venkovních posezeních. Mohou se využít i při venkovních akcích jako jsou oslavy, festivaly, soutěže, turnaje a dalších.

Infrazářič na terasu - Infrazářič do pergoly

Infrazářič na terasu a do pergoly umisťujeme opět tam, kde se budou osoby pohybovat nejčastěji. Zpravidla tedy terasové infrazářiče směřují do okolí posezení, stolů a židlí. Infrazářič do pergoly se dá umístit i nad vstup nebo na protější stranu.

Stejně jako v interiérech, ani tady nezapomeňte infrazářič na terasu umístit do správné vzdálenosti od osob tak, aby nebyl ani moc blízko ani moc daleko. Infrazářič na terasu je možné upevnit pomocí běžného nástěnného držáku. Infrazářič do pergoly se nejčastěji upevňuje za nosnou konstrukci nebo na stěnu. Pokud je stěna nevyhovující, je možné infrazářič do pergoly upevnit i pod strop pomocí speciální konzole.

Přesné pokyny, jak umístit infrazářič do pergoly nebo na terasu, naleznete v přiloženém manuálu nebo se můžete inspirovat tabulkou, kterou jsme popsali v úvodu článku.

Infrazářiče na terasu

Venkovní infrazářič

Infrazářiče, které se využívají venku jsou nejčastěji přenosné. Přenosné infrazářiče je možné používat prakticky kdykoliv a kdekoliv, kde je přístup k elektřině. Nemusíte si lámat hlavu s jejich instalací, protože obvykle mají vlastní nosnou konstrukci nebo teleskopický stojan. Stojanové infrazářiče se dají jednoduše složit a zase rozložit, což z nich dělá velmi univerzální společníky, kteří se mohou hodit nejen venku, ale i uvnitř.

Venkovní infrazářič má většinou vyšší stupeň krytí proti vodě, takže jej nemusíte schovávat nikde pod střechu. Často se využívá i venkovní infrazářič s detektorem pohybu. Ten se dá využít například pro kuřácké zóny před restauracemi, hospodami, bary, kluby, kavárnami apod., kde je zakázáno kouření uvnitř. Tento venkovní infrazářič je vybaven stabilním a masivním litinovým podstavcem, stolkem a stříškou, která stolek chrání před deštěm.

Průmyslové infrazářiče

Díky tomu, že jsou průmyslové infrazářiče voděodolné, se dají využít nejen jako elektrické topení v hale či skladu, ale mohou se hodit i do vysoce namáhaných, prašných či vlhkých výrobních prostorů. Nejvíce komfortu poskytnou v nedostatečně izolovaných prostorech nebo nepravidelně využívaných objektech, které se dlouhodobě nevytápí.

Quartzové infrazářiče z naší nabídky dokáží sálat teplo už do několika vteřin po spuštění, takže není nutné, aby se místnost předehřívala. Díky tomu své uplatnění najdou i na stavbách, v dílnách, garážích i lokálních pracovištích.

Průmyslové infrazářiče je možné instalovat na pevno na stěnu či na strop. Existují však i přenosné nebo stojanové průmyslové infrazářiče, které můžete přemisťovat a umístit vždy tam, kde budou nejvíc potřeba.

Pokud instalujete průmyslové infrazářiče natrvalo, pečlivě si prostudujte přiložené materiály, které vám napoví, kam infrazářič umístit, aby vytápěl co nejefektivněji. Jako malou nápovědu je možné využít i tabulku v úvodu článku.

Infrazářič do haly a skladu

V těchto prostorech se infrazářiče nejčastěji připevňují na stálo. Infrazářiče do haly se nejčastěji instalují na stěnu, ale dají se instalovat i na strop. Vzhledem k tomu, že stropy v hale či skladu bývají obvykle vysoké, je nutné se zamyslet nad tím, zda má zářič vytápět celý prostor nebo jen lokální pracoviště.

V případě, že hodláte ohřívat prostory jen lokálně, vyplatí se umístit do prostoru více menších infrazářičů než jeden velký. Případně můžete využít i jejich kombinaci. Je však nutné brát ohled na dodržení bezpečné vzdálenosti. Také dejte pozor na to, aby infrazářič do haly či skladu nesměřoval na hořlavé či výbušné látky.

Průmyslové infrazářiče

Infrazářič do dílny a garáže

Tyto infrazářiče jsou často přenosné, aby se daly využívat univerzálně. Pokud se instalují natrvalo, umisťují se infrazářiče do dílny tak, aby směřovaly na pracoviště nebo tam, kde se osoby budou zdržovat nejdéle. Obvykle se infrazářiče do dílny přimontují na stěnu nebo ke stropu nad pracovní stůl, ponk apod.

Infrazářiče obvykle vydávají žluté až červené světlo, které se dá přirovnat ke slunečnímu záření. Při pozorování může být toto světlo nepříjemné. Dejte tedy pozor, abyste infrazářič do dílny umístili tak, abyste se nemuseli do topné části při práci dívat.

Stejně jako u infrazářiče do haly či skladu si dejte pozor, aby zářič v dílně nesálal teplo na hořlavé nebo výbušné látky. Pokud je infrazářič spuštěný, tyto látky ani nepokládejte do oblasti, kam teplo z infrazářiče směřuje.

Infrazářič do dílny