Infrazářič do koupelny

Patří vaše koupelna mezi chladné části obydlí? Jistě uznáte, že sprchování v chladné místnosti nepatří mezi příjemné zážitky. Na druhou stranu dlouhodobé vytápění koupelny na vysokou teplotu není zcela nutné a nepatří ani k laciným záležitostem. Ideálním řešením by mohl být koupelnový infrazářič. Ten se doporučuje využívat pro nárazové a krátkodobé vytápění.

Obsah článku:

Infrazářič do koupelny - zkušenosti
Jak vybrat koupelnový infrazářič
Oblíbené koupelnové infrazářiče
Jak na montáž infrazářiče do koupelny
1. Nástěnný infrazářič do koupelny
2. Stropní infrazářič do koupelny
3. Stojanový infrazářič do koupelny

Koupelnový infrazářič se postará o příjemné sálavé teplo, které se dostaví do několika vteřin po spuštění. Není tedy nutné vyhřívat koupelnu celý den ani ji předehřívat jako je tomu u jiných typů ohřevu. Výsledkem je pohodová teplota v místnosti a dlouhodobě nižší spotřeba elektřiny. Benefitem je i snížení vlhkosti, čímž se snižuje riziko vzniku plísní.

Infrazářič do koupelny se dá využít jak v bytech, tak i v rodinných domech. Často se používá i jako dodatečné vytápění koupelny v chalupách. Tím, že infrazářič neohřívá primárně vzduch, ale předměty okolo sebe včetně lidské pokožky, vždy vám bude teplo, a to i od noh, protože infrazářič dokáže prohřát i podlahu, ze které se pak teplo postupně uvolňuje.

Infrazářič Helios do koupelny

Infrazářič do koupelny - zkušenosti

Zkušenost uživatelů, kteří infrazářiče do koupelny používají, je velmi kladná. Tito lidé často chválí efektivní a rychlé vyhřátí prostoru, a to včetně rozměrných koupelen. Další zkušenosti chválí jejich jednoduchou a rychlou instalaci. Infrazářiče do koupelny se zpravidla instalují na stěnu pomocí nastavitelného stěnového držáku. Infrazářič je vybaven přívodním kabelem, který můžete zapojit rovnou do elektroinstalace, takže nemusíte řešit zapojení infrazářiče elektrikářem.

Časté výhody, které uživatelé koupelnových infrazářičů zmiňují jsou tyto:

 • Jednoduchá instalace a montáž
 • Rychlé a efektivní vytápění
 • Poměrně nízká spotřeba elektřiny
 • Lepší klima a podmínky v obydlí
 • Téměř bezúdržbový způsob vytápění
 • Nízké pořizovací náklady
 • Ochrana místnosti před vlhkostí a plísněmi
 • Šíření tepla bez víření prachu
 • Pozitivní účinky na zdraví

Jak vybrat koupelnový infrazářič

Pří výběru koupelnového infrazářiče byste se měli řídit několika pokyny, které vám napoví, jaký infrazářič do koupelny použít, aby bylo vytápění efektivní, rychlé a hlavně i bezpečné. Pokud si poctivě odpovíte na tyto otázky, bude výběr infrazářiče mnohem jednodušší.

Před výběrem si klaďte tyto otázky:

 • Jak velký prostor bude infrazářič vyhřívat?
 • Jaké by měl mít bezpečnostní prvky?
 • Kolik prostoru na umístění infrazářiče máte?
 • Kam přesně chcete infrazářič umístit?

Od velikosti vaší koupelny se bude odvíjet výkon infrazářiče. Velikost koupelny si zapište v m2. Zpravidla se pro koupelny využívají malé infrazářiče do 2 000 W. Každý infrazářič v naší nabídce má v popisu uvedenou plochu, kterou dokáže efektivně vyhřívat. Výkon můžete volit i podle tabulky níže.

Výkon 500 W 1000 W 1300 W 2000 W
Výhřevná plocha Do 10 m2 10 - 12 m2 12 - 15 m2 15 - 20 m2

 

Rozhodně byste měli myslet i na bezpečnostní prvky. Jestliže je například šance, že se okolo infrazářiče budou pohybovat děti, měli byste volit takový infrazářič, který bude vybaven ochranou mřížkou či sklem. Popřípadě byste měli infrazářič do koupelny umístit mimo jejich dosah.

Infrazářiče dokáží vyvinout vysokou teplotu a při dotyku některých částí může dojít k popálení. Pokud se rozhodnete v koupelně využít stojanový infrazářič, volte takový, který se při pádu sám vypne. Můžete využít i infrazářič, který se vypne automaticky tehdy, když se začne přehřívat.

Nezapomeňte si správně změřit prostor, kam chcete infrazářič do koupelny umístit. U všech námi prodávaných infrazářičů zmiňujeme rozměry v popisu daného produktu stejně jako délku elektrického kabelu.

V koupelně je hned několik možností, kam infrazářič umístit. Rozeznáváme celkem 4 oblasti umístění infrazářiče. V žádném případě není vhodné zářiče umisťovat přímo do vany, nad sprchu a do podobných oblastí. I pokud je infrazářič plně voděodolný, z bezpečnostních důvodů není vhodné do této oblasti infrazářič umisťovat.

Pokud si chcete být jistí, že zvolíte správný stupeň krytí infrazářiče proti vodě, volte minimálně stupeň IPX5. Využít můžete i nižší stupně krytí do oblastí podle obrázku a tabulky níže.

Zóny v koupelně

Zóna Umístění infrazářiče Minimální krytí infrazářiče
Zóna 0 Ve vaně, sprše, vířivce, bazénu apod. Běžné infrazářiče tento stupeň ochrany neposkytují.
Zóna 1 Na zdi nad vanou, sprchou, bazénem, vířivkou apod. do výšky 225 cm od podlahy nebo sprchy. IPX5
Zóna 2 Zhruba 60 cm od vany, sprchy, bazénu, vířivky apod. z kterékoliv strany s výjimkou 75 cm nad zónou 1 a 225 cm od podlahy. IP44
Zóna 3 Mimo všechny ostatní zóny. IP20

Oblíbené koupelnové infrazářiče

Nyní byste měli mít parametry, se kterými budete schopni vybrat správný infrazářič pro efektivní vytápění koupelny. Níže popisujeme 4 nejoblíbenější infrazářiče z naší nabídky, které je v koupelně možné využít. Každý má trochu jiné parametry a vlastnosti. Věříme, že jeden z těchto čtyř infrazářičů bude správnou volbou pro ohřev vaší koupelny.

   Infrazářič Varma ECOWRN/7 (se sklem)  Infrazářič Varma SPOT 1301/X5  Infrazářič Varma TOP V110/15
Infrazářič: Varma ECOWRN/7 Varma SPOT 1301/X5 Varma TOP V110/15
Výkon: 1 300 W 1 300 W 1 500 W
Výhřevná plocha: 10 m2 12 - 15 m2 15 - 20 m2
Bezpečnostní prvky: Bezpečnostní sklo Ochranná mřížka Ochranná mřížka
Rozměr [cm]: 35 x 24 x 18 43 x 12 x 13,5 46 x 9 x 8,5
Hmotnost [kg]: 2 1,1 1,3
Druh montáže: Nástěnný Nástěnný Nástěnný
Doporučená výška montáže [m]: 1,9 - 2,1 1,9 - 2,2 1,9 - 2,2
Stupeň krytí IP: IP54 IPX5 IPX5
Použití v zóně: 1, 2, 3 1, 2, 3 1, 2, 3
Příslušenství: Elektrický kabel s délkou 3 m.

Nastavitelný stěnový držák s možností náklonu o 45-90°.
Elektrický kabel s délkou 3 m.

Nastavitelný stěnový držák s možností náklonu o 45-90°.
Elektrický kabel s délkou 1,5 m.

Nastavitelný stěnový držák s možností náklonu o 45-90°.

Doplňkový držák pro instalaci pod markýzy.
Cena: 3 700 Kč 3 800 Kč 4 100 Kč
 

Zobrazit

Zobrazit

Zobrazit

Jak na montáž infrazářiče do koupelny

Instalace infrazářiče do koupelny není nikterak složitou záležitostí. Instalace se provádí třemi způsoby, avšak záleží na typu zářiče, který chcete použít. Máte možnost provést montáž zářiče na trvalo, buď na stěnu nebo na strop. Také je možné využít stojanový infrazářič, který je možné kdykoliv přemístit a využít jej i v jiných částech obydlí.

V koupelně je možné využívat následující druhy infrazářičů:

 • Nástěnný infrazářič do koupelny
 • Stropní infrazářič do koupelny
 • Stojanový infrazářič do koupelny

Nástěnný infrazářič do koupelny

Tento infrazářič se přichytí na stěnu pomocí držáku. Díky němu budete schopni infrazářič sklápět v úhlu 45-90° a nastavit jej do prostoru tak, aby bylo vytápění co nejefektivnější. Držák je vždy součástí balení, takže jej nemusíte dokupovat samostatně. Obsahem balení je i manuál, který vám napoví, kam přesně byste měli nástěnný infrazářič do koupelny umístit.

Nástěnný infrazářič do koupelny by se měl nacházet alespoň 20 cm od stropu, ostatních zdí, předmětů a nábytku. Nicméně přesné pokyny a parametry k montáži, které byste měli dodržet, naleznete v manuálu. Tyto parametry se totiž u každého infrazářiče liší. Každý infrazářič má jiný výkon, jiný úhel reflektoru, jinou plochu sálání tepla, a tedy i parametry doporučeného umístění v místnosti.

Infrazářič do koupelny

Stropní infrazářič do koupelny

Pokud není možné instalovat infrazářič do koupelny na zeď, je možné dokoupit speciální stropní konzoli, která umožní uchycení infrazářiče ke stropu. Tato konzole navíc umožňuje stropní infrazářič otáčet přesně tam, kam budete potřebovat.

Jestliže se rozhodnete stropní infrazářič do koupelny pořídit, nezapomeňte si ohlídat dostatečnou délku elektrického kabelu. Je pravdou, že dlouhý přívodní kabel není zrovna designovou záležitostí, avšak proto se stropní infrazářič do koupelny často umisťuje nad zrcadlo, kde můžete elektrický kabel pohodlně skrýt.

Koupelnové infrazářiče se vždy doporučuje připevnit na místo, kde se pohybujete nejčastěji. Je dobré připomenout, že infrazářič jen z malé části ohřívá vzduch. Více než vzduch ohřívá okolní předměty, a toho se dá využít i pro sušení například mokrých ručníků. Koupelnový infrazářič může ručníky na věšáku vysušit, zatímco vy si budete dopřávat horkou koupel.

Stojanový infrazářič do koupelny

Pro vytápění koupelny můžete využít i univerzální stojanový infrazářič. Tyto zářiče jsou vybaveny bytelným teleskopickým stojanem, takže vůbec nemusíte řešit montáž. Nainstalovat nástěnný a stropní infrazářič do koupelny zabere několik minut. Stojanový infrazářič sestavíte, umístíte na vhodné místo a připojíte do elektřiny během několika málo vteřin. Za malý okamžik si tedy můžete vychutnávat příjemné sálavé teplo a to s minimem úsilí.

Hodit se může například na chalupy, kde je potřeba prostor vytápět nárazově a jen pár měsíců v roce. Přes léto můžete klidně infrazářič složit, aby nezabíral zbytečně moc prostoru. Díky snadnému složení a rozložení je možné stojanový infrazářič pohodlně využít i v jiných částech obydlí. Vhod přijde i pro uspíšení nebo prodloužení sezóny venkovního posezení.

Zobrazit stojanové infrazářiče