Jak vybrat infrazářič?

Výběr správného infrazářiče nemusí být vždy jednoduchou záležitostí. Proto jsme připravili kompletního průvodce, který vám při výběru vhodného infrazářiče pomůže. Při výběru zářiče je nezbytné věnovat pozornost hned několika parametrům, které vám postupně představíme a vysvětlíme, proč jsou důležité.

Obsah článku:

Velikost prostoru a výkon
Oblast použití
Infrazářič a spotřeba
Elektrické infrazářiče
Infrazářič o příkonu 800 W
Infrazářič 2200 W
Světelné spektrum
Plocha sálání a intenzita tepla
Ostatní vlastnosti infrazářiče
Funkce
1. Infrazářič s termostatem
2. Infrazářič s časovačem
3. Infrazářič na dálkové ovládání
4. Přenosný infrazářič
5. Stojanový infrazářič

Velikost prostoru a výkon

Infrazářiče je důležité vybírat podle velikosti prostoru, který mají vyhřívat. Velikost prostoru je přímo úměrná hodnotě výkonu zářiče. S výběrem zářiče vám pomůže tabulka níže, která porovnává hodnotu výkonu a velikost výhřevné plochy daného infrazářiče.

Výkon

500 W

1 000 W

1 300 W

2 000 W

6 000 W

Výhřevná plocha

Do 10 m2

10 - 12 m2

12 - 15 m2

15 - 20 m2

38 - 40 m2

Oblast použití

Jeden z dalších parametrů, který by vás měl zajímat při výběru infrazářiče, je oblast jeho použití. Má se jednat o venkovní infrazářič, nebo zářič vhodný do interiérů? Chcete jej využívat v průmyslové hale, skladu, altánu či koupelně? Každý z nich má totiž odlišné charakteristiky a funkce. Od oblasti použití se odvíjí to, zda by měl být infrazářič voděodolný, odolný proti vniknutí předmětů, prachotěsný apod.

Infrazářič ve venkovním prostředí

Obrázek: Instalace našich infrazářičů Varma WR65/20 pod Karlovým mostem.

Tyto parametry určuje mezinárodní stupeň IPXX, kdy písmena X určují stupeň a typ krytí. Rozlišuje se několik stupňů krytí IP. Například ochrana před tryskající vodou IPX5, ochrana proti dešti a stříkající vodě IP23 a další. Níže v tabulce jsou detailní informace, které představují jednotlivé typy krytí a jejich označení. Tabulka vám pomůže určit, jaký typ krytí by měl váš infrazářič splňovat.

Stupeň krytí

Ochrana infrazářiče před cizími předměty nebo před nebezpečným dotykem

IP0X

Neposkytuje žádnou ochranu.

IP1X

Ochrana před vniknutím předmětů s průměrem 50 mm nebo před hřbetem ruky.

IP2X

Ochrana před vniknutím předmětů s průměrem 12 mm nebo před prstem.

IP3X

Ochrana před vniknutím předmětů o průměru 2,5 mm.

IP4X

Ochrana před vniknutím předmětů o průměru nad 1 mm.

IP5X

Částečná ochrana proti vniknutí prachu.

IP6X

Zcela prachotěsné.

 

Stupeň krytí

Ochrana infrazářiče před vniknutím vody

IPX0

Žádná ochrana.

IPX1

Odolný vůči svisle dopadajícím kapkám vody.

IPX2

Odolný vůči svisle dopadajícím kapkám vody při sklonu 15°.

IPX3

Odolný vůči svisle stříkající vodě při náklonu až 60° v množství 10 l za minutu po dobu 5 minut.

IPX4

Odolný vůči stříkající vodě ze všech směrů v množství 10 l za minutu po dobu 5 minut.

IPX5

Odolný vůči tryskající vodě ze všech směrů z trysky 6,3 mm při průtoku 12,5 l za minutu po dobu 3 minut ze vzdálenosti 3 m.

IPX6

Odolný vůči intenzivně tryskající vodě nebo vlnobití ze všech směrů z trysky 12,5 mm při průtoku 100 l za minutu po dobu 3 minut ze vzdálenosti 3 m.

IPX7

Odolný proti dočasnému ponoření pod vodu s maximální hloubkou do 1 m po dobu maximálně 30 minut.

IPX8

Vhodný pro trvalé ponoření pod vodu za podmínek, které určí výrobce.

Infrazářič a spotřeba

Jedna z největších výhod zářičů je jejich nízká spotřeba elektrické energie. Elektrické infrazářiče, oproti tradičním zdrojům vytápění, zajišťují úsporu na provozních nákladech až o 60 %. Spotřeba infrazářiče se odvíjí podle velikosti jeho výkonu. Jestliže hledáte infrazářič, který bude levný na provoz, rozhodně nezapomeňte tento parametr sledovat.

Čím větší výkon elektrického infrazářiče, tím větší spotřeba elektřiny. Pro snadné porovnání spotřeby a provozních nákladů poslouží tabulka níže. Počítáme s průměrnou cenou elektřiny 4,08 Kč na kW hodinu.

Výkon

500 W

1 000 W

1 300 W

2 000 W

6 000 W

Odběr v kW

0,5 kW/h

1,0 kW/h

1,3 kW/h

2,0 kW/h

6,0 kW/h

Náklady na hodinu provozu

2,04 Kč

4,08 Kč

5,30 Kč

8,16 Kč

24,48 Kč

Náklady na 8 hodin provozu

16,32 Kč

32,64 Kč

42,4 Kč

65,28 Kč

195,84 Kč

Elektrické infrazářiče

Zejména u provozních a průmyslových prostorů se vyplatí pořídit dražší elektrické infrazářiče s nižší spotřebou, než jiný levnější typ vytápění s vyšší spotřebou. V dlouhodobém časovém horizontu je provoz dražšího infrazářiče s nižší spotřebou ve výsledku mnohem levnější.

Jestliže porovnáme elektrické infrazářiče a plynové infrazářiče, zjistíme, že elektrické infrazářiče jsou z pohledu provozu mnohem levnější. Hodina provozu průměrného plynového infrazářiče vás bude stát zhruba 40,31 Kč. Oproti tomu elektrické infrazářiče mívají náklady na hodinový provoz do 10 Kč.

Infrazářič o příkonu 800 W

Malé infrazářiče s tímto příkonem mohou být různého typu. Rozeznáváme infrazářiče karbonové a halogenové, které dosahují teplot od 600 do 1 000 °C. Infrazářič o příkonu 800 W může být i keramický, který dosahuje nejčastěji teplot od 300 do 900 °C. Co se týče výkonu, tak se jedná o méně výkonný infrazářič.

Infrazářič o příkonu 800 W spotřebuje 0,8 kW za hodinu. To znamená, že jeho provozní náklady na jednu hodinu budou 3,2 Kč, což je opravdu minimum. Další nespornou výhodou, kterou infrazářič o příkonu 800 W má, je jeho velká univerzálnost. Více se sice hodí do interiérů, ale díky průměrnému výkonu dokáže velmi dobře vyhřát menší místnost nebo lokální pracoviště, koupelnu, malou garáž či dílnu.

Infrazářič 2200 W

Takového výkonu dosahují quartzové infrazářiče. Tyto typy infrazářičů dosahují teplot od 2 200 do 2 700 °C. Mají vysokou intenzitu tepla a malou plochu sálání. Jejich světelné spektrum je velmi intenzivní. Infrazářič 2200 W dosahuje plného výkonu už po dvou sekundách. Jsou vhodné především do exteriéru, ale často poslouží i k ohřevu větších koupelen, nebo větších místností, teras, zahrádek, bazénů nebo vířivek. Nemůžeme zapomenout na průmyslové prostory jako haly, sklady, větší pracoviště apod.

Quartzový infrazářič

Infrazářič 2200 W má odběr 2,2 kW za hodinu, takže jeho provozní náklady budou zhruba 8,9 Kč. Díky nízkým nákladům se hodí jak do provozoven, restaurací, tak i do průmyslových továren, hal apod. Quartzový infrazářič 2200 W obsahuje infratrubici s wolframovým vláknem, která dosahuje životnosti až 7 000 provozních hodin. Jestliže se nechcete ve výběru průmyslového infrazářiče splést připravili jsme pro vás přímo kategorii produktů průmyslové infrazářiče.

Zobrazit infrazářiče

Světelné spektrum

Při výběru zářiče byste neměli zapomínat na intenzitu světelného spektra. To může být nulové, ale i velmi intenzivní. Zářiče s nulovou intenzitou světelného spektra se hodí především do obytných prostor jako jsou obývací pokoje, ložnice apod. Díky tomu, že nevydávají žádné světlo, vás nebudou rušit v odpočinku ani při spánku.

Světele spektrum infrazářiče

Naopak zářiče s intenzivním světelným spektrem se mohou hodit do restaurací, vířivek a bazénů, kde mohou vykouzlit velmi příjemnou atmosféru, kterou můžeme připodobnit západu Slunce.

Charakteristika

Quartzové

Karbonové

Halogenové

Keramické

Kovové

Světelné spektrum

Velmi intenzivní

Středně intenzivní

Málo intenzivní

Nulové

Nulové

Plocha sálání a intenzita tepla

Při výběru infrazářiče je důležité se zaměřit na intenzitu tepla a plochu sálání, kterou infrazářič dokáže generovat. Do menších prostorů se hodí spíše nižší intenzita tepla s velkou plochou sálání, protože budete infrazářič umisťovat do menší vzdálenosti od osob, předmětů, nábytku apod.

Infrazářiče do domácnosti s vysoce intenzivním vyzařováním tepla mohou v malých interiérech působit na pokožku velmi nepříjemně. Infrazářiče s vysokou intenzitou tepla a malou plochou sálání jsou pravou volbou spíše do větších prostorů nebo exteriérů, kde jsou umístěny do větší vzdálenosti od osob a předmětů, což je právě v těchto prostorech žádoucí. 

Charakteristika

Quartzové

Karbonové

Halogenové

Keramické

Kovové

Intenzita tepla

Velmi vysoká

Vysoká

Vysoká

Střední

Nízká

Plocha sálání

Malá

Střední

Velká

Velká

Velká

Ostatní vlastnosti infrazářiče

Nezapomeňte sledovat i drobnosti jako je upevnění zářiče. Jestliže potřebujete zářič umístit například na strop, jistě by měl mít pevný nastavitelný držák. Už předem byste měli vědět, jak bude zářič umístěný. Některé typy zářičů není možné umístit vertikálně a takovým problémům byste se měli snažit předejít.

Další takovou drobností je i délka elektrického kabelu. I tato na první pohled banální věc vám může instalaci velmi usnadnit. Díky dostatečně dlouhému kabelu můžete předejít použití nevzhledných prodlužovaček.

Infrazářič před montáží

Velkou roli hrají i rozměry a hmotnost. Některé zářiče jsou malé a je možné je umístit prakticky kamkoliv. Zpravidla kovové a keramické infrazářiče mají větší rozměry. Místo, kde by měl být zářič umístěný pro jistotu změřte a porovnejte s rozměry zářiče ještě před jeho zakoupením.

Další velmi žádoucí vlastnost infrazářiče je spíše bezpečnostní. Některé typy infrazářičů mají zavedený automatický vypínač, který chrání před vznikem požáru a dalším nebezpečím. Automatický vypínač funguje tak, že se přístroj sám vypne ve chvíli, kdy jej někdo nebo něco převrhne, anebo když se začne přehřívat. Mnohdy se tak stane, když je zablokován odvzdušňovací otvor.

Další vlastnost je doba náběhu. Ta se může pohybovat od několika sekund do několika minut. Quartzové infrazářiče z naší nabídky mají nejnižší dobu náběhu. Naopak nejdelší mají kovové infrazářiče. Konkrétní doby jednotlivých typů infrazářičů popisuje tabulka níže.

Charakteristika

Quartzové

Karbonové

Halogenové

Keramické

Kovové

Doba náběhu na 50 % max. teploty

Do 0,5 sekundy

Do 10 sekund

Do 30 sekund

Do 1 minuty

Do 3 minut

Doba náběhu na max. teplotu

Do 2 sekund

Do 20 sekund

Do 1 minuty

Do 2 minut

Do 7 minut

Funkce

Některé typy zářičů mohou mít i další funkce nebo doplňkové příslušenství, které jejich používání ještě více zpříjemňuje. Je to například infrazářič vybavený termostatem, časovačem nebo dálkovým ovládáním. Podle těchto funkcí a doplňků rozeznáváme hned několik druhů infrazářičů.

1. Infrazářič s termostatem

Díky termostatu jednoduše nastavíte požadovanou teplotu ve vytápěném prostoru a o nic dalšího se nemusíte starat. Jakmile teplota v místnosti klesne pod požadovanou hodnotu, zářič automaticky místnost znovu ohřeje na teplotu, kterou jste zvolili. S termostatem velmi snadno a bez starostí udržíte v místnosti takovou teplotu, kterou potřebujete.

2. Infrazářič s časovačem

Zářiče s časovačem slouží k automatickému zapnutí nebo vypnutí ohřevu. Pokud například otevíráte provozovnu vždy ve stejnou dobu, můžete nastavit, aby se po vašem příchodu v danou chvíli zářič zapnul a krátce po vašem odchodu zase vypnul. Vytápění se pak stává naprosto automatickou záležitostí, která ušetří čas i starosti.

3. Infrazářič na dálkové ovládání

Dálkové ovládání může být také velmi užitečným doplňkem. Jestliže zářič zavěsíte například do pergoly, zahrádky nebo terasy s vysokým stropem. Je velmi nepraktické zářič zapínat a vypínat. Zářič s dálkovým ovládáním vás této starosti úplně zbaví, jelikož jej díky němu můžete pohodlně zapnout i vypnout odkudkoliv z místnosti.

4. Přenosný infrazářič

Důležitým parametrem se může stát i to, zda je možné infrazářič přemisťovat. Tyto infrazářiče jsou zpravidla velmi univerzální. Většinou mají menší rozměry a nižší hmotnost a jsou vybaveny nožičkami nebo stativem. Díky tomu je můžete snadno přemisťovat a nainstalovat tam, kde jsou zrovna potřeba. V jednu chvíli tedy mohou pohodlně sloužit v dílně nebo garáži a v jiné zase při chladném letním večeru na terase nebo v altánu.

5. Stojanový infrazářič

Infrazářiče vybavené stojanem jsou ideální pro snadnou manipulaci a přemisťování. Velmi jednoduše můžete stojan složit, přemístit, kam jen bude potřeba a zase ho rozložit. Díky tomu můžete infrazářič použít skutečně všude, kde potřebujete.

Stojanový infrazářič

Jestliže vás tato možnost zaujala, podívejte se přímo na kategorii produktů stojanové infrazářiče.

Zobrazit stojanové infrazářiče